O batiku słów kilka...

Czym jest batik?
Batik jest to technika malarska pochodząca z Indonezji. Polega ona na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku.

Na czym polega fenomen batiku?
Batik jest wyjątkową i niezwykle atrakcyjną techniką malarską. Szczególnie dzięki możliwości przenikania światła przez tkaninę pogłębia się nasilenie świetlistości oraz uwydatnia się nasycenie barw. Niezwykle istotną zaletą jest również sposób nakładania kolorów. W przypadku pracy nad batikiem artysta nie nakłada farby pędzlem lecz nasyca całe dzieło barwnikiem. Kolor nie jest zatem naprowadzony na tkaninę, lecz tkwi w tkanie i staje się integralną i nierozłączną częścią. Skutkiem tego działania jest możliwość oglądania dzieła z obu stron.

Jakie zastosowanie ma batik?
Głownie dekoracyjne. Batik możemy wieszać w dowolnym miejscu w domu. Świetnie wygląda zarówno na ścianie, jak i powieszony w oknie jako roleta.

Jak czyścić batik?
Ponieważ batik jest impregnowany woskiem już w trakcie jego tworzenia, nie należy czyścić go żadnymi detergentami ani prać w pralce. Gdy batik zakurzy się lub ubrudzi wystarczy przetrzeć go mokrą gąbeczką lub szmatką. W razie pogniecenia się batiku należy przeprasować go przez papier (może to być papier z gazety), żelazkiem nastawionym na temperaturę przeznaczoną do bawełny.

Jak trwały jest batik?
Dzięki temu, że batiki pokryte są woskiem i parafiną, możemy zagwarantować wieloletnią trwałość koloru a także wzoru batiku. Pozytywny wpływ na trwałość dzieła ma również przestrzeganie zasad odpowiedniej konserwacji.